Blackjack w filmach
Kiedy scenarzyści chcą umieścić w filmie scenę w kasynie wybierają gry takie jak ruletka lub gra w kości, ze względu na to, że większą część gry można obserwować i dlatego, że także laicy z większą łatwością są w stanie zrozumieć co się dzieje. Jednak od czasu do czasu pojawia się film, w którym ważną rolę grają zawiłości gry w blackjacka, co bardzo cieszy koneserów tej gry.
Klasycznym filmem o blackjacku jest film „21” z roku 2008. 21 to inna nazwa używana na określenie blackjacka która wzięła się stąd, że w blackjacku maksymalna wartość kart na ręce wynosi właśnie 21. Film „21” pokazuje historię grupy graczy w blackjacka z uniwersytetu MIT (ang. Massachussets Institute of Technology), która dopracowała współpracę i system liczenia kart w takim stopniu, że udaje jej się wygrywać znaczne sumy pieniędzy w krajowych kasynach. W filmie nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji związanych z relacjami osobistymi między członkami drużyny, a wątek filmu przedstawiający blackjacka został zaprezentowany wiarygodnie.
Student matematyki z uniwersytetu MIT, Ben Campbell, potrzebuje pieniędzy, aby opłacić studia medyczne. Dołącza do ekipy graczy w blackjacka na której czele stoi profesor Micky Rosa. Należą do niej także studenci z roku Bena – Choi, Fisher, Jill i Kianna. System, w oparciu o który ćwiczy drużyna opiera się na liczeniu kart. Obserwatorzy obstawiają minimalne zakłady i odpowiadają za liczenie kart. Jeśli ich wyliczenia wskazują na to, że nadeszła dobra chwila na dokonanie poważniejszych zakładów, wysyłają oni sekretne sygnały do „dużych graczy”, którzy stawiają wysokie kwoty i wygrywają pieniądze.
Ben Campbell staje się „dużym graczem” i zaczyna dobrze bawić się podczas wycieczek do Las Vegas. Okazuje się także, że jego zainteresowanie Jill jest odwzajemnione. Jednakże Fisher staje się zazdrosny o sukcesy Campbella w blackjacku i układa intrygę prowadzącą do wyrzucenia go z drużyny. Campbell zaczyna mieć problemy ze swoimi przyjaciółmi oraz ze studiami. Ma to przełożenie na jego grę przy stole do blackjacka. Któregoś razu kontynuuje grę przy stole, pomimo otrzymania sygnału o tym, żeby zakończyć grę, co kończy się utratą 200 000 USD. Profesor Rosa odchodzi z drużyny, a Campbell i troje pozostałych członków zespołu decyduje się na dalszą działalność. Campbell zostaje poturbowany przez członka ochrony kasyna, który ostrzega go, żeby nie angażował się już w praktyki związane z liczeniem kart w kasynie. Rosa i Campbell łączą swoje siły w czasie finału filmu, ale także wtedy nie brakuje niespodzianek.
Film „Rain Man” z rolami Toma Cruise’a i Dustina Hoffmana zawiera małą, ale znaczącą dla jego fabuły sekwencję gry w blackjacka w kasynie. Tam także obecny jest motyw związany z liczeniem kart, ale ukazany w bardziej wyidealizowany sposób. Charlie Babbit dowiaduje się, że jego bogaty ojciec zapisał mu jedynie stary samochód Buick, podczas gdy jego brat – Raymond otrzymał w spadku 3 miliony USD. Raymond przebywa na stałe w ośrodku dla osób z autyzmem. Charlie, w celu otrzymania części pieniędzy ze spadku, decyduje się porwać Raymonda. W międzyczasie odkrywa on, że Raymond dysponuje niesamowitą pamięcią i jest w stanie zapamiętać karty, które zostały już rozdane. Po odkryciu tego faktu ma miejsce słynna scena w kasynie.
Charlie uczy Raymonda zasad gry w blackjacka i liczenia kart, następnie jadą we dwóch do Las Vegas. Bracia muszą ubrać się odpowiednio przed wejściem do kasyna, co może stanowić podkreślenie jednej z zalet gry w blackjacka online. Strój nie jest ważny podczas gry w Internecie – można mieć na sobie co tylko się chce. Długa sekwencja ukazuje jak Charlie i Raymond idą do stołu do gry w blackjacka, mijając rzędy automatów do gry. W rzeczywistości liczenie kart w blackjacku nie wiąże się z zapamiętywaniem wszystkich kart, które już rozdano. To byłoby niemożliwe, są natomiast działające systemy, które kodują karty według ich wartości, a osoby liczące monitorują zbiorcze wartości wykorzystanych kart i odpowiednie dostosowują do tego wysokości stawek.
Ostatnim, najnowszym przebojem filmowym, który nawiązywał do metody liczenia kart w blackjacku, jest „Kac Vegas” (ang. Hangover). Ta zabawna komedia opowiada o perypetiach grupy przyjaciół, którzy jadą zabawić się w klubach i kasynach Las Vegas, świętując w ten sposób wieczór kawalerski jednego z nich.
Niestety, jak to bywa w Mieście Grzechu, sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Bohaterowie wpadają w tarapaty po upojnej nocy, z której mało pamiętają a w dodatku bardzo szybko potrzebna jest im duża suma pieniędzy aby uregulować rachunki z lokalnym gangsterem. Wówczas to Alan, ekscentryczny geniusz matematyczny, który w drodze do Vegas szybko poznał tajniki metody liczenia kart w blackjacku, postanawia rzucić wyzwanie kasynom i wygrywa potrzebne paczce 80.000 dolarów.
Metoda na wygrywanie dużych pieniędzy w tym filmie potraktowana została dosyć groteskowo i wydaje się, że liczenie kart to bardzo prosta sprawa, natomiast nie możemy zapominać że „Kac Vegas” to tylko komedia i należy tę scenę traktować z przymrużeniem oka – sam film zaś należy koniecznie zobaczyć, bo to jedna z najlepszych komedii ostatnich lat!