Zasady Pokera Karaibskiego
Ta odmiana zawdzięcza nazwę wycieczkowym statkom turystycznym, które krążąc po Karaibach wprowadziły w swoich kasynach prostą i ekscytującą grę w oparciu o podstawowe zasady pokera dobieranego. W latach dziewięćdziesiątych gra była tak popularna, że zawitała do wszystkich kasyn naziemnych a pod koniec XX wieku również do każdego szanującego się kasyna internetowego.
ZOBACZ TEŻ – Poker Karaibski w kasynach internetowych – Przegląd oferty
Poker Karaibski – wprowadzenie
Poker Karaibski oparty jest na klasycznym dobieranym pokerze pięciokartowym i na takim samym rankingu wygrywających układów pokerowych. Gracz gra wyłącznie przeciwko kasynu, reprezentowanemu w osobie krupier, a więc naszym celem jest posiadanie wyższego układu niż on – układy innych graczy w tym samym rozdaniu nie mają dla nas znaczenia.
Poker Karaibski rozgrywany jest na stołach podobnych do tych przeznaczonych do blackjacka, które z reguły posiadają miejsca dla siedmiu graczy. Przed każdym z nich znajduje się oznaczone miejsce (boks) na zakłady „ante” i „bet”. Jest też miejsce na zakład specjalny.
Poker Karaibski – przebieg gry
1. Rozdanie rozpoczyna się od wniesienia przez wszystkich graczy zakładu obowiązkowego („ante”), który musi wynosić przynajmniej minimum określone przez limity danego stołu. Zakład ten umieszczamy na polu oznaczonym „ante”. Grając w internecie wystarczy kliknąć na żeton odpowiedniego nominału i przeciągnąć go na pole „ante”. W tym momencie można także zrobić zakład specjalny, który upoważnia do odbioru jackpota w przypadku trafienia określonego regulaminem wysokiego układu.
2. Następnie krupier rozdaje każdemu z grających po pięć kart zakrytych. Można je zobaczyć, ale nie wolno ich prezentować innym graczom.
3. Krupier rozdaje także pięć kart dla siebie, ale jedną z nich odkrywa tak, aby była widoczna wszystkim uczestnikom rozdania.
4. Każdy z graczy ocenia siłę swoich kart i podejmuje decyzję:
- pasuje, tracąc wpłacone już “ante”, lub
- gra dalej, obstawiając zakład “bet”, który musi mieć wartość dwa razy taką jak “ante”. A więc jeśli grasz na stole za 10 dolarów, twoje “ante” wyniesie 10$ a “bet” w tym samym rozdaniu – dodatkowe 20$.
5. Gdy wszyscy gracze podejmą decyzję, krupier odkrywa swoje pozostałe cztery karty. Aby jego układ kwalifikował się do dalszej gry i porównania z układami graczy, musi on posiadać na ręku przynajmniej AK (as + król) lub więcej (para, dwie pary, itd.).
6. Jeśli krupier ma kiepskie karty i nie kwalifikuje się do dalszej gry, każdy z graczy otrzymuje jako wygraną równowartość zakładu „ante”, natomiast zakład „bet” jest zwracany grającemu bez żadnej premii. Teoretycznie więc gracz ani nie wygrywa ani nie przegrywa.
7. Jeśli karty dealera kwalifikują się do dalszej gry, porównywany jest jego układ z układami poszczególnych graczy. W momencie kiedy nasz układ jest słabszy niż układ krupiera, przegrywamy zarówno ante jak i zakład sprawdzający (bet). Jeśli jednak mamy wyższe karty, wygrana wypłacana jest wg. następujących zasad :
ANTE – płacone jest zawsze 1 do 1 (a więc otrzymujemy nasze ante plus drugie tyle)
BET – płacony jest w zależności od siły naszego układu w proporcjach: